PETR VLČEK — CTITEL  BAREV  A  VÝCHODNÍCH  ČECH

Českoskalicko svým geniem loci nemohlo neovlivnit dětství a mládí současného výtvarně nadaného čtyřicátníka. V deseti letech se vyznává rodným místům první olejomalbou. Velkému Třebešovu svých dětských let se nevzdaluje ani dnes ze Zlíče u České Skalice.

Kreslení a malování holduje od základní školy, výsledky mu stvrzují úspěchy ve školních soutěžích.  Od roku 1997 se malování věnuje cíleně a intenzívně, zaujatý především asamblážemi a abstrakcí. V jejich rámci zachycuje realitu i fantazijní vjemy, které ho obklopují.

Jako absolvent SOŠ v Novém Městě nad Metují, obor strojírenství, začíná v roce 2007 studovat VOŠ v Chotěboři, obor ekonomika a management,  který v roce 2010 úspěšně dokončil.

Jeho výtvarná tvorba opouští tou dobou abstrakci, ve svých olejomalbách  objevuje podněty z přírody. Jim dominuje výrazný kontrast barev a nově i vkomponování osob v pohybu. Barvy nabývají na sytosti, uplatňuje se světlo a stín.

Jistě však nejde o poslední milníky v hledání dalších způsobů výtvarného vyjádření. Ostatně ne  náhodou  je Petr Vlček (nar. 1975) ve Vlčkově rodu následovníkem malíře a legionáře Jindřicha Vlčka (1885 — 1968). A dozajista nebude ani posledním.

Má za sebou mnoho skupinových, tak i samostatných výstav, např. v Městském muzeu v Chotěboři, mezinárodní Česko-slovenské výstavy v Galerii Fortna v České Skalici, v Městské knihovně v Náchodě, v Galerii 102 ve Velkém Poříčí, v Textilním muzeu Boženy Němcové v České Skalici, ve Výstavní síni „Stará pošta“ v Novém Jičíně, v Pellyho domech v Polici nad Metují, v Památníku K. V. Raise v Lázních Bělohrad, aj.

Z kraje roku 2016 se stal členem skupiny malířů a grafiků AMAG z. s. v Náchodě, od roku 2017 je členem Sdružení výtvarníků ČR z. s. v Praze a v roce 2018 se stal spoluzakladatelem Spolku Východočeský fotograf. 

Mgr. Zuzana Šmerglová

TV Polar - video z vernisáže 

Kontakt

Petr Vlček DiS. Zlíč 53, 552 03 Česká Skalice
IČ: 45577609
(+420) 737 273 590 pietro.girella@seznam.cz